ייצור מחליפי חום בהדפסה תלת מימדית

מחליף חום הוא מתקן שייעודו העברת חום מזורם אחד לזורם אחר. מפל הטמפרטורות בין הזורמים הוא הכוח הדוחף למעבר החום. ללא מפל טמפרטורות אין מתאפשרת העברת חום בין הזורמים (ויקיפדיה).

הדוגמה הנפוצה והידועה למחלף חום היא הרדיאטור (בעברית: מקרן) שמצוי כמעט בכל מקום. ניתן למצוא רדיאטורים במכונית, בבית, ובכל מכונה שדורשת סילוק חום.

מרבית מחליפי חום מבוססים על פלטות או על צינורות, כאשר גודלם (נפח ומשקל) נגזרים משטח מעבר החום וכמות הזרימה של הזורם (נוזל או גז).

הדפסה בתלת מימד, שמאפשרת בנייה של רדיאטורים בגיאומטריות מאד מורכבות, מאפשרת תיכון הנדסי אופטימלי של מחליפי חום קטנים, קלים ויעילים יותר, כפי שנדרש יותר ויותר בתעשיות התעופה, הרכב והים.

בניה של מחליף חום קונבנציונלי דורשת השקעה גדולה בחומר ובעבודה, שכוללת את ייצור המרכיבים (פלטות או צינורות), ייצור המעטפת, הרכבה (הרכבה מכנית או ריתוך) ומניעת נזילות. ההדפסה בתלת מימד מאפשרת בנייה של מחליף חום מושלם, במיקשה אחת, ללא צורך בייצור נפרד של מרכיבים וללא צורך בהרכבה.

ביצועים משופרים באמצעות גיאומטריות מורכבות

בהדפסה תלת מימדית, ניתן לייצר קירות דקים ותעלות זרימה קטנות ומורכבות בתוך הרכיב. משמעות הדבר היא מחליף חום יעיל יותר עם שטח העברת חום גדול יותר, שמגדיל את הביצועים של מחליף החום.

משקל וגודל מופחתים

מרבית מחליפי החום של היום הם בעלי עיצובים מלבניים, מלבניים או צינוריים, שתופשים הרבה מקום ביחס לביצועים שלהם ולכן הם פחות יעילים. הדפסת תלת מימד, לעומת זאת, מאפשרת להפוך את מחליף החום לקל וקטן יותר, עם ביצועים זהים או אפילו טובים יותר. צורת מחליף החום לא חייבת להיות מרובעת או עגולה אלא יכולה לקבל כל צורה שתתאים למוצר המקורר, ומחליף החום יכול להיות הרבה יותר קומפקטי.

 ייצור יותר פשוט באיכות יותר טובה

מחליף חום מודפס בתלת מימד בנוי כחלק אחד ללא תפרים או חיבורים שעלולים לפתח דליפות. האיכות הכללית המתקבלת גבוהה בהרב ממחליפי חום מקובלים.

בזכות יכולותיה הייחודיות, ההדפסה התלת מימדית עשויה להפוך לטכנולוגיה מובילה לייצור מחליפי חום. יצרני מחליפי החום יוכלו לספק מחליפי חום קטנים יותר, קלים יותר ובעלי ביצועים יותר טובים.

בתמונות: מחליף חום צינורות קונבנציונלי מול מחליף חום בהדפסה תלת מימדית.

TM3D - הדפסת מתכות בתלת מימד - Additive Manufacturing
TM3D - הדפסת מתכות בתלת מימד - Additive Manufacturing

תודה רבה!

הפרטים התקבלו בהצלחה.
נחזור אליך תוך זמן קצר.